بلاگ, مقالات یخچال و فریزر

قسمت های تشکیل دهنده یخچال و فریزر

قسمت های تشکیل دهنده یخچال

امروز اگر از کسی بخواهید که ملزومات شروع یک زندگی را لیست کند، بدون شک یخچال و فریزر را در بالای لیست قرار می دهد. در حال حاضر آشپزخانه ها همیشه شامل یخچال و فریزر هستند که توسط برندهای داخلی و خارجی متعدد در مدل ها و اندازه های مختلف ساخته می شوند.

هدف ما در این مقاله شناسایی و توصیف قطعات یخچال و فریزر است که در همه مدل‌ها تقریباً یکسان هستند، صرف نظر از اینکه یخچال دوقلو، ساید بای ساید یا مدل دیگری است.

 

در این مقاله سعی داریم شما را با اجزای یخچال و فریزر آشنا کنیم، اما ممکن است از خود بپرسید که دانستن قطعات یخچال چه فایده ای دارد؟ لطفاً با سنتر کالا تا پایان مقاله همراه باشید.

 

چرا باید اجزای یخچال و فریزر را بشناسیم؟

فرض کنید یخچال شما همیشه پر از برفک است و این برفک قسمت قابل توجهی از فضای داخل یخچال را اشغال می کند. شاید این بار بگویید می خواهید یک تعمیرکار یخچال این مشکل را برای شما حل کند.

 

آیا واقعاً نمی خواهید از شر این برفک خلاص شوید؟ 

دانستن نام و عملکرد این قطعات زمانی که تعمیرکار یخچال برای تشخیص مشکل به منزل شما می رسد بسیار مفید خواهد بود. با ما همراه باشید تا با قسمت های تشکیل دهنده یخچال و فریزر آشنا شویم و یاد بگیریم که چگونه چند مشکل جزئی را حل کنیم.

 

کمپرسور چیست؟

کمپرسور که به آن موتور نیز می گویند یکی از اجزای کاربردی یخچال و فریزر است. از آنجایی که یخچال بدون موتور هیچ تفاوتی با کابینت ندارد، اغلب از آن به عنوان “قلب تپنده” یخچال یاد می شود. این به این دلیل است که یک فرد بدون قلب چیزی بیش از یک شکل نیست.

کمپرسور چیست؟

کمپرسور چیست؟

 

در پشت و پایین یخچال به شکل دیگ مشکی کمپرسور قرار دارد. این جزء برای انجام حیاتی ترین عملکرد اجزای یخچال و فریزر به آن وابسته است.

میل لنگ، پیستون و سوپاپ ها خود کمپرسور را تشکیل می دهند. گاز توسط موتور یخچال فشرده می شود. سپس لوله های کندانسور و اواپراتور با گاز فشرده پر فشار پر می شوند. این کار را تا زمانی ادامه دهید که فریزر و یخچال به اندازه کافی سرد شوند.

انواع گاز یخچال

وجود گاز مبرد در دسترس برای عملکرد کمپرسور ضروری است. در نتیجه نقش گاز در جذب گرمای یخچال و سرمای ناشی از آن. بسته به مدل و سن یخچال، نوع گاز آن متفاوت خواهد بود.

گاز مبرد در یخچال های جدید استفاده می شود در حالی که از گاز فریون در یخچال های قدیمی استفاده می شود. گاز مبرد کمتر از گاز فریون به محیط زیست و لایه ازن آسیب می رساند.

در نتیجه، اگر قصد دارید یخچال را دوباره پر کنید، مراقب باشید که از گاز مناسب برای کمپرسور استفاده کنید. 

اما گاز فریون و گاز مبرد چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

گروهی از مواد توسط محققان با نام تجاری “فریون” انتخاب شده اند. کلروفلوئوروکربن یا CFC جزء اصلی گاز فریون است. به طور معمول، این نوع ماده یک گاز است، اما هنگامی که فشرده می شود، به مایع تبدیل می شود.

اگرچه این نوع گاز ظرفیت حرارتی بالایی دارد، اما به دلیل اینکه سازگار با محیط زیست نیست و به لایه اوزون آسیب می رساند، استفاده از آن به تدریج کاهش یافته است. مهم ترین ویژگی آن غیر قابل اشتعال و سمی بودن آن است.

گازهای فریون که سهم عمده ای در گرم شدن کره زمین دارند، در نهایت در توافق وین که پس از شروع گرم شدن کره زمین و آغاز اپیدمی اقدامات برای حل این مشکل به وجود آمد، به طور کامل از چرخه تولید حذف شدند. گازهای مبرد نیز جای آنها را گرفتند.

در گذشته از آمونیاک برای تولید گاز مبرد استفاده می شد، اما کشف فریون ۱۲ بازار جهانی را متحول کرد. این گازها با وجود کاهش اثرات آنها همچنان تهدیدی جدی برای لایه اوزون به شمار می روند.

بنابراین بشریت در نظر گرفت که نمونه‌های بهتر و کمتر مضر را برای فریون ۱۲ جایگزین کند. در نهایت، او توانست R404، یک مبرد صنعتی را با ذوب سه گاز R12، R22، و R502 ایجاد کند. برای محاسبه ترکیب گازهای مبرد از شاخص GWP استفاده می شود. هر چه مقدار پتانسیل زمین گرمایی (GWP) به صفر نزدیکتر باشد، خطر کمتری برای محیط زیست دارد.

در صورت خرابی کمپرسور یا موتور یخچال چه باید کرد؟

انواع مختلفی از کمپرسورها مانند مدل های مارپیچ، روتاری و پیستونی تولید می شوند. جدیدترین آنها کمپرسورهای اینورتر هستند که نه تنها به طور قابل توجهی مقرون به صرفه تر از مدل های قبلی هستند بلکه کارایی بیشتری نیز دارند.

در صورت خرابی کمپرسور یا موتور یخچال چه باید کرد؟

در صورت خرابی کمپرسور یا موتور یخچال چه باید کرد؟

متاسفانه موتور یخچال قابل تعمیر نیست. در صورت وجود مشکل باید تعویض شود. بنابراین در انتخاب نوع کمپرسور یخچال دقت کنید اگر نمی خواهید هزینه زیادی صرف کنید. به این دلیل که موتورهای اینورتر قوی هستند و طول عمر بالایی دارند.

 

کندانسور مبرد

کندانسور که به عنوان رادیاتور خنک کننده نیز شناخته می شود، دومین جزء مهم یخچال و فریزر است که می خواهیم درباره آن بیشتر بدانیم. این جزء که در پشت یخچال قرار می گیرد و به راحتی قابل مشاهده است، ظاهر لوله های منحنی دارد. شکل منحنی این لوله ها عملکرد خاصی را ایفا می کند – از آنها برای انتقال گاز مبرد استفاده می شود.

کندانسور به گونه ای ساخته شده است که گاز مبردی که در بالا توضیح داده شد و توسط کمپرسور منتقل شده است، در داخل این قطعه دچار تغییر حالت شده و با افت دما وارد کندانسور می شود.

کندانسور قبل از ورود به خشک کن (فیلتر) و لوله مویین، به تدریج گرما و گرمای گاز داغ را به محیط آزاد می کند و باعث می شود که دوباره به مایع تبدیل شود. به طور کلی می توان گفت که وظیفه کندانسور خنک کردن گاز مبرد به منظور متراکم کردن آن است که همه وسایل خنک کننده مانند کولر گازی اینگونه عمل می کنند. در نتیجه، عملکرد کمپرسور و کندانسور و همچنین خنک کردن گاز مبرد هر دو برای عملکرد صحیح یخچال و فریزر ضروری هستند.

 

انواع کندانسور که در بازار ارائه می شود 

کندانسورها انواع مختلفی دارند که باز هم به مدل یخچال شما بستگی دارد. اینها معروف ترین کندانسورهای بازار هستند:

فن ها و کندانسورهایی که به طور خاص برای یخچال های دارای نمایشگر ساخته شده اند.

  • کندانسور آبی که از آب برای خنک کردن استفاده می کند.
  • کندانسورهای تبخیری که در آنها جریان همرفتی هوا و آب به عنوان مکانیزم خنک کننده گاز مبرد عمل می کند.

یکی از رایج ترین مشکلات کندانسورها این است که گرد و غبار، جرم و کثیفی روی سطح خود به مرور زمان به دلیل قرار گرفتن در پشت یخچال و فریزر در جایی که تمیز کردن آنها چالش برانگیز است، جمع می کنند. را می پوشاند و باعث تغییرات در جریان خنک کننده گاز مبرد می شود.

 

بنابراین، اگر متوجه شدید که یخچال شما در خنک کردن موادی که داخل آن قرار داده اید، با مشکل مواجه شده است، تمیز کردن لوله های کندانسور یکی از گزینه های شماست.

برای سهولت در انجام این کار می توانید از یک جاروبرقی با مکش قوی استفاده کنید. لازم به ذکر است که هرگز نباید این لوله ها را با آب بشویید زیرا آب خطر آسیب دیدن موتور دستگاه را به همراه دارد.

 

اواپراتور

یکی از اجزای یخچال و فریزر که خنک کننده را کنترل می کند، اواپراتور است. معمولاً برای ساخت این مورد به دلیل رسانایی دمایی بالای این فلزات از آلومینیوم یا فلزی مشابه استفاده می شود.

اواپراتور در داخل یخچال مشابه کندانسور به شکل لوله های سیم پیچی قرار می گیرد که در آن گاز مبرد گرما را از دست داده و خنک می شود. یک بار دیگر، این هوای سرد دوباره به داخل یخچال کشیده می شود تا خنک کننده در داخل یخچال ایجاد شود.

یکی از اجزای یخچال و فریزر که خنک کننده را کنترل می کند، اواپراتور است

یکی از اجزای یخچال و فریزر که خنک کننده را کنترل می کند، اواپراتور است

فن اواپراتور که معمولاً در کنار یا جلوی اواپراتور اکثر مدل های یخچال فریزر نصب می شود وظیفه انتقال و تخلیه هوای خنک و سرد از سمت اواپراتور به داخل یخچال را بر عهده دارد. صفحه، قفسه، لوله، رادیاتور و پره چهار نوع اصلی اواپراتور هستند که تولید می شوند.

 

چه مشکلاتی از خرابی اواپراتور یخچال یا فریزر ایجاد می شود؟

همیشه باید فرض کنید که نقص اواپراتور مقصر است هر زمان که متوجه شدید که داخل یخچال سرد نیست. مشکلات مربوط به چرخه خنک کننده گاز مبرد را می توان توسط کویل های اواپراتور منجمد و کثیف ایجاد کرد.

یکی از مسائل اصلی که باعث یخ زدگی اواپراتور می شود، قرار دادن یخچال در نزدیکی اجاق گاز یا آبگرمکن، باز و بسته کردن مکرر درب یخچال، پاره شدن درزگیر لاستیکی اطراف در و در نهایت تمام شدن گاز مبرد است.

 

فیلتر یخچال

برای حذف رطوبت، این مورد در یخچال قرار می گیرد. در اثر رطوبت، فلز زنگ می زند، آب یخ زده تشکیل می شود و در نهایت مسیر گاز مبرد مسدود می شود. حجم زیاد رطوبت حتی می تواند به کمپرسور آسیب برساند. مواد مخصوص رطوبت زدایی مانند سیلیکات یا سیلیکاژل در داخل فیلتر خشک کن قرار داده می شود.

این مواد با از بین بردن رطوبت، موادی که باعث اسیدیته می شوند و کپک از سایر قسمت های یخچال کار می کنند.

 

نحوه ارزیابی سلامت فیلتر خشک کن

می توانید سلامت فیلتر خشک کن یخچال و فریزر خود را بررسی کرده و در صورت نیاز با استفاده از یک روش عالی و کاربردی آن را تعویض کنید.

این کار را باید با تضاد دمای لوله خروجی و لوله ورودی یخچال انجام دهید. نشان می دهد که اگر دمای لوله خروجی بالاتر باشد، فیلتر خشک کن شما باید تعویض شود. بهتر است به متخصص اجازه دهید این قطعه را تعویض کند زیرا به قسمت های ظریف فریزر و یخچال متصل است.

 

لوله های یخچال

در فریزرها و یخچال ها، لوله هایی وجود دارند که برای انبساط و تنظیم جریان گاز مبرد استفاده می شود. نام این لوله برگرفته از این واقعیت است که همانطور که از نامش پیداست به ضخامت یک تار مو است.

ضخامت لوله مویین به میزان قابل توجهی بر میزان کاهش دمای گاز مبرد تأثیر می گذارد.

هدف از لوله مویین انتقال گاز مبرد با فشار بالا و حالت مایع است.

در فریزرها و یخچال ها، لوله هایی وجود دارند که برای انبساط و تنظیم جریان گاز مبرد استفاده می شود.

در فریزرها و یخچال ها، لوله هایی وجود دارند که برای انبساط و تنظیم جریان گاز مبرد استفاده می شود.

 

گاز مبرد در طول عبور از لوله مویین از مایع به گاز تبدیل می شود که باعث کاهش فشار به حدود یک پنجم و کاهش دما به بسیار نزدیک به صفر می شود. خنک سازی یخچال و فریزر در آن نقطه به پایان رسید و گاز مذکور هر روز یک بار دیگر دمیده می شد. 

علل انسداد لوله مویرگی در اجزای فریزر و یخچال

بین کندانسور و اواپراتور، یک لوله مویین وجود دارد که ضخامت آن به طور معمول بر اساس نوع گاز مبرد مورد استفاده، نوع کمپرسور و قدرت خنک کنندگی تعیین می شود. قطر لوله مویین بین ۰.۰۳۱ تا ۰.۰۳۶ اینچ است و متوسط ​​طول آن در اکثر یخچال ها و فریزرها حدود ۳ متر است. ممکن است لوله مو را مسدود شوند زیرا هم بسیار بلند و هم بسیار باریک هستند.

با کاهش فشار گاز مبرد، انسداد لوله مویرگی سرعت خنک کننده اواپراتور را کاهش می دهد و منجر به اعمال فشار بیش از حد به موتور یخچال می شود. برای رفع این مشکل، گاز مبرد باید تخلیه و تعویض شود. البته فیلتر خشک کن و تیوپ مو نیز در این میان باید بررسی و در صورت نیاز تعویض شود.

 

ترموستات یخچال

ترموستات جزء دیگری است که پوشش داده خواهد شد. این مؤلفه نیز به عنوان یکی از مهم ترین مؤلفه ها در نظر گرفته می شود. در یخچال و فریزر کار ترموستات است به طور خودکار یا دستی کمپرسور را به منظور حفظ دمای ثابت روشن یا خاموش کنید. به عبارت دیگر، بر اساس میزان تنظیمی که انجام داده اید، این قطعه دمای داخلی یخچال را تنظیم می کند.

سطوح پایین سرما باعث می شود کمپرسور تا زمانی که محفظه های داخلی کاملا خنک شوند کار کند. اما اگر ترموستات متوجه شود که دما در سطح از پیش تعیین شده یا بالاتر است، دستور خاموش کردن کمپرسور را ارسال می کند.

میزان گرما در محیط بر درجه بندی ترموستات تأثیر می گذارد. با تنظیم درجات پایین در فصول سرد سال و درجه بالا در فصول گرم، باعث کاهش مصرف انرژی و افزایش طول عمر مفید یخچال و فریزر می شود.

انواع ترموستات یخچال و فریزر و نحوه عیب یابی آنها.

سه نوع از ترموستات‌هایی که اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرند، مدل‌های غیرفلزی، سیلندر گازی و مومی هستند. 

در بالا با هم قسمت های تشکیل دهنده یخچال را بررسی کردیم و کار هر کدام را به اختصار توضیح دادیم امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *